Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie

TEMAT: nakaz sadowy zaplaty

nakaz sadowy zaplaty 7 lata 1 miesiąc temu #1689

• Anonim
  • Anonim Avatar
prosze o pomoc co moge zrobic jesli otrzymalam nakaz zaplaty w postepowaniu nakazowym na kwote ponad 50 tysiecy zlotych, nakaz wynika z tego ze od kilku miesiecy nie spalcam rat w calosci na kredyt konsumencki z powodu pogorszenia sie mojej sutyacji finansowej, poniewaz rata wynosi 1500 zl a ja z zarobkow 3000 zl spadlam do 1450 zl ? bylam w banku prosic o zmniejeszenie rat , wydluzenie okresu splacania itd \ale odmowili , pokazalam zaswiadczenie o zarobkach itd ale to nic nie dalo, po 3 mc bank nakazal mi splate rat w wysokosci nie 1500 zl ale 2560 powolujac sie na to ze chca mi pomoc ????/teraz bez mojej obecnosci obdyla sie sprawa i nakazano mi splet w ciagu 2 tygodni co robic?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

nakaz sadowy zaplaty 7 lata 4 tygodni temu #1708

• Bartosz Gomulski
  • Bartosz Gomulski Avatar
Dziękujemy za skorzystanie z naszych porad on-line. W najbliższym czasie udzielimy odpowiedzi na zadane pytanie.

nakaz sadowy zaplaty 7 lata 4 tygodni temu #1709

• Małgorzata Budnik
  • Małgorzata Budnik Avatar
  • Młodszy uczestnik
  • Thank you received: 3
  • Oklaski: -2
Odpowiedz zostanie udzielona po 20 lipca.

nakaz sadowy zaplaty 7 lata 2 tygodni temu #1734

• Małgorzata Budnik
  • Małgorzata Budnik Avatar
  • Młodszy uczestnik
  • Thank you received: 3
  • Oklaski: -2
Pytania:
Czy postępowanie nakazowe może odbyć się bez obecności Klientki?
Jakie czynności może podjąć Klientka po otrzymaniu nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Postępowanie nakazowe uregulowane jest w kodeksie postępowania cywilnego-ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.).
Na podstawie art. 484¹ k.p.c. sąd rozpoznaje sprawę w postępowaniu nakazowym wyłącznie na pisemny wniosek powoda, który został zgłoszony w pozwie. Sprawa jest rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym (art. 484¹ § 3 k.p.c.) w składzie jednoosobowym. Do momentu doręczenia pozwanemu (czyli Klientce) odpisu nakazu zapłaty, toczące się postępowanie odbywa się bez udziału oraz wiedzy stron postępowania. Oznacza to, że brak informacji odnośnie toczącego się postępowania nakazowego była zgodna z prawem.
Sąd może wydać nakaz zapłaty m.in. w sytuacji, gdy bank dochodzi roszczeń na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych, które zostały podpisane przez osobę mającą upoważnienie do składania oświadczeń w granicach praw i obowiązków majątkowych banku, a także zostały opatrzone pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty należnej kwoty (art. 485 § 3 k.p.c.). Na podstawie art. 491 § 1 k.p.c. sąd wydając nakaz zapłaty orzeka, iż pozwany w ciągu dwóch tygodni, licząc od dnia doręczenia nakazu, ma dokonać płatności. Chodzi o całkowitą kwotę zadłużenia wraz z kosztami.
Pozwany również w tym samym terminie, tj. dwóch tygodni, może wnieść zarzuty. Pismo wraz z zarzutami wnosi się do tego samego sądu, który wydał nakaz zapłaty i jest ono składane, gdy pozwany nie zgadza się z nakazem zapłaty, który został wydany przeciw niemu bądź, gdy nie zgadza się z treścią nakazu. Pozwany powinien w piśmie, które zawiera zarzuty od nakazu zapłaty wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy tylko w części, a także musi przedstawić swoje zarzuty (art. 503 k.p.c.). Nakaz zapłaty, przeciwko któremu nie zostały skutecznie wniesione zarzuty, ma skutki prawomocnego wyroku. Po nadaniu klauzuli wykonalności prawomocnemu wyrokowi stanowi tytuł wykonalności. Uprawnia on wierzyciela do skierowania wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego do komornika.
Na mocy art. 168 § 1 k.p.c. istnieje możliwość przywrócenia terminu do wniesienia zarzutów na wniosek strony. Ma to miejsce, jeżeli strona bez swojej winy nie złożyła pisma. Pismo wraz wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym dana czynność miała być dokonana, w terminie tygodnia od momentu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie należy uprawdopodobnić okoliczności, które uzasadniają dany wniosek (art. 169 § 1 § 2 k.p.c.).
Time to create page: 0.116 seconds
Zasilane przez Kunena