Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Pytanie o koszty upomnienia.

Pytanie o koszty upomnienia. 7 lata 3 tygodni temu #1721

  • maciejka
  • maciejka Avatar
Chciałam zapytać, czy Urząd Gminy ma prawo naliczać koszty upomnienia od... niezapłaconych kosztów poprzedniego upomnienia?
Sytuacja wygląda następująco: otrzymałam z UMIG pismo - wezwanie do zapłaty, w którym napisano, iż mam zapłacić koszty upomnienia (nie napisano nawet za co było to upomnienie) w wysokości 8 zł i do tego doliczono odsetki i kolejne koszty upomnienia w wysokości kolejnych 8zł. Czy to jest zgodne z prawem, naliczenie kolejnych kosztów upomnienia od kosztów upomnienia, i tak w kółko?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pytanie o koszty upomnienia. 7 lata 2 tygodni temu #1736

  • Bartosz Gomulski
  • Bartosz Gomulski Avatar
Dziękujemy za zainteresowanie poradami on-line Stowarzyszenia OPPEN. Odpowiedź na Pani pytanie zostanie udzielona w najszybszym możliwym terminie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pytanie o koszty upomnienia. 7 lata 2 tygodni temu #1747

  • Małgorzata Budnik
  • Małgorzata Budnik Avatar
  • Offline
  • Młodszy uczestnik
  • Posty: 51
  • Thank you received: 3
  • Oklaski: -2
Czy Urząd Gminy ma prawo naliczać koszty upomnienia od niezapłaconych kosztów upomnienia?


Na podstawie art. 265 k.p.a. wszelkie nie uiszczone w terminie opłaty i koszty postępowania oraz inne należności wynikłe z tego postępowania podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
Na mocy art. 15 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, egzekucja administracyjna może być wszczęta, jeżeli wierzyciel, po upływie terminu do wykonania zobowiązanego obowiązku, przesłał mu pisemne upomnienie, zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Art. 15 § 2 powyższej ustawy, koszty upomnienia obciążają zobowiązanego i są pobierane na rzecz wierzyciela.
Na gruncie § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2001 r. w sprawie wysokości kosztów upomnienia skierowanego przez wierzyciela do zobowiązanego przed wszczęciem egzekucji administracyjnej, koszty upomnienia, o którym mowa w art. 15 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wynoszą czterokrotną wartość opłaty dodatkowej pobieranej przez państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej "Poczta Polska" za polecenie przesyłki listowej. Polecenie przesyłki listowej zgodnie z cennikiem za usługi pocztowe od 2 stycznia 2003 r. wynosi 2,20 zł (Zarządzenie Nr 121 i 122 Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej z dnia 20 grudnia 2002 r.).
Reasumując po upływie terminu do wykonania przez zobowiązanego obowiązku zapłaty, a następnie przesłania mu pisemnego upomnienia następuje skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Wezwanie do zapłaty konkretnych kosztów upomnienia jest wysyłane raz. W jednej kopercie może być więcej niż jedno wezwanie do zapłaty kosztów upomnienia (dotyczące różnych obowiązków zapłaty) i od każdego z nich jest naliczana opłata.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Time to create page: 0.092 seconds
Zasilane przez Kunena