Prawnik radzi cz. 1

Prawnik radzi
Prawnik radzi

Zapraszamy w 2025 r. do zapoznawania się z informacjami zamieszczanymi w ramach cyklu „Prawnik radzi”.

W części 1. odpowiadamy na pytanie:
Co zrobić, aby jako osoba pokrzywdzona przestępstwem, uczestniczyć w postępowaniu sądowym przeciwko sprawcy tego przestępstwa?

Odpowiedź:
Osoba pokrzywdzona jest stroną postępowania na etapie postępowania przygotowawczego, tj. postępowania toczącego się w prokuraturze. Gdy do sądu zostanie skierowany akt oskarżenia, jako osoba pokrzywdzona przestępstwem, masz prawo do dalszego udziału w tym postępowaniu. Aby jednak zagwarantować sobie możliwość czynnego udziału w postępowaniu, np. składania dalszych wniosków dowodowych, udziału we wszystkich rozprawach, zaskarżanie orzeczenia, z którym nie będziesz się zgadzać, musisz złożyć oświadczenie, że będziesz działać w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Zgodnie z art. 54 KPK (Kodeksu postępowania karnego) masz czas na złożenie takiego oświadczenia do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Co to oznacza? Najpóźniej w dniu rozprawy, po tym jak sąd sprawdzi obecność musisz zgłosić, że chcesz działać jako oskarżyciel posiłkowy w tym postępowaniu. Oświadczenie takie możesz również złożyć wcześniej, przed rozprawą, kierując do sądu pisemną informację, że zamierzasz skorzystać z prawa do występowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Cykl „Prawnik radzi” realizowany jest w ramach edukacji prawnej. Zadania publiczne finansowane są ze środków otrzymanych od:
– miasta Opola,
– powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego,
– powiatu oleskiego.

herby powiatów i logo miasta

Dodaj komentarz